Program i cele Zakładu Aktywności Zawodowej

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r., rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 21 stycznia 2000 roku samorządy, stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym są działania na rzecz osób niepełnosprawnych mogą prowadzić Zakłady Aktywności Zawodowej. Utworzenie Zakładu jest dofinansowywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a wnioski rozpatruje odpowiedni Urząd Marszałkowski.

Zakłady Aktywności Zawodowej tworzy się w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz w celu rehabilitacji zawodowej i społecznej tych osób. Celem ZAZ jest też przygotowanie zatrudnionych do aktywnego życia w środowisku oraz pomoc w samodzielnym i aktywnym życiu. Cele te Zakład realizuje Przez zapewnienie stanowisk pracy oraz różnych form rehabilitacji i treningu zatrudnionych osób.

Ideą Zakładów Aktywności Zawodowej jest stworzenie miejsc pracy specjalnie dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami w Zakładzie mogą znaleźć zatrudnienie jedynie osoby zez znacznym stopniem niepełnosprawności a to oznacza, że są one zdolne do pracy tylko w warunkach szczególnie chronionych. Są to jednocześnie osoby, które na otwartym rynku pracy mają najmniejsze szanse znalezienia zatrudnienia.
Zakład jest przedsiębiorstwem całkowicie podporządkowanym potrzebom pracujących w nim niepełnosprawnych a jednocześnie nastawionym na aktywizację i społeczną rehabilitację pracowników. Jego celem, jak każdego przedsiębiorstwa, jest przychód i zysk, który zależy od wydajności pracy a więc również od procesu rehabilitacji społecznej pracowników.


W ZAZ "Zakład Introligatorsko-Drukarski Stowarzyszenia TEATR GRODZKI" zatrudnionych jest 40 osób niepełnosprawnych oraz 16 pracowników kadry obsługowo-rehabilitacyjnej.
Wśród osób niepełnosprawnych 12 osób to niewidomi i niedowidzący, 8 osób chorujących psychicznie, 11 osób z dysfunkcją ruchu, 9 osób zaliczono do znacznego stopnia niepełnosprawności z innych przyczyn.

Zakład jest jedynym w Bielsku-Białej i jednym z sześciu w Województwie Śląskim

 

Teatr Grodzki Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne